Atalarımız ne güzel söylemiş “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır” diye. Çağımızda bilgiye ulaşmak çok kolay. Kütüphaneler, televizyon, radyo, gazeteler, dergiler ve en önemlisi internet. Özellikle internet sayesinde dünyanın diğer ucundaki bilgilere birkaç saniyede ulaşabiliyoruz. Ne kadar çok şey öğrendikçe de o kadar az bilgimiz olduğunu fark ediyoruz. Yeniliklerin olduğu gibi, bilginin de sınırı olmadığını görüyoruz. O halde öğrenmemek gerçekten çok ayıp. Çünkü “öğrenme imkânım yok” şeklinde bir bahane, pek de inandırıcı olmaz. İnsan beyni, 100 milyondan fazla kitabı alacak kadar geniş kapasiteye sahiptir. Bu kadar kitabı da ömrümüz boyunca okuyamayacağımıza göre fazla bilginin zararlı olacağı düşünülemez.

          Bu kitapta, hayatımızı kolaylaştıracak ipuçlarının yanında eğlenceli ve ilginç bilgileri de bulacaksınız. Deyimlerin anlamları, kısaltmalar, harikalar, hayvanlar ve bitkiler aleminden duymadıklarınız, tarihî gerçekler, batıl inançlar ve pek çok bilinmeyen bir arada. Artık arkadaşlarınızla iyi vakit geçirebileceğiniz ve değişik konuları paylaşabileceğiniz bir kaynak elinizin altında. Unutmayın, bilginin sınırı yoktur.

Bazı başlıklar: Kısaltmalar, izm”ler, loji”ler, fobi”ler, skop”lar, metre”ler, Deyimlerin Kaynağı, Ülkeler, Batıl İnançlar, Dünya’nın Yedi Harikası, Renklere Dikkat, İlginç Bilgiler, Hayvanlar, Bitkiler, Tarih, Coğrafya, Spor, Bilim, Genel